Przedszkole Miejskie nr 29
"Kasztanowa Kraina"
w Gorzowie Wielkopolskim
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Mamusiu, Tatusiu... wstajemy!

Załóż mi proszę wygodne dresy i kapcie, których nie muszę wciskać siłą. Zostaw w szatni
co
ś na przebranie- wiesz, czasem łyżka tańczy w zupie, czasem żal mi zostawić w sali zabawki i... toaleta tak daleko wydaje się wtedy. Wiem, że moje pójście do przedszkola przeżywasz bardziej niż ja. Jestem Twoim skarbem, kruszynką, maluszkiem, żabką, księżniczką...Muszę
Ci powiedzie
ć, że nam obojgu będzie trudno się rozstać. Ale tylko na początku, kilka dni...
No mo
że kilka, kilka. I wiesz co Mamusiu? Może przyjść mi do głowy (najczęściej
w przedszkolnej szatni) kurczowe trzymanie si
ę Twojej nogi, trzymanie Twoich rąk, błaganie, żebyś mnie nie zostawiała, nie porzucała, nie odchodziła beze mnie! Mamciu bądź silną kobietą- Twoja siła ducha pomoże mi oswoić się z nową sytuację. Dokonałaś dobrego wyboru! Nie ma nic piękniejszego niż szansa mojego rozwoju wśród rówieśników. Zobaczysz, jeszcze zaskoczę Cię wierszykiem wypowiedzianym z pamięci... piosenką zaśpiewaną dla Ciebie... rysunkiem o naszej miłości... samodzielnie ubranymi spodenkami....a może nawet uświadomię sobie, że sprzątanie po zabawie, to nie taki diabeł jak go malują. Dzięki Tobie, mogę nauczyć się tego wszystkiego w przedszkolu. Tylko musisz wierzyć we mnie - będzie dobrze! Tylko bądź dzielna. Nie płacz za mną w pracy i po drodze do niej- nie robisz mi krzywdy. Nie żegnaj się ze mnę zbyć długo, przed wejściem do sali ukochaj mnie najmocniej, najmocniej, najmocniej... na ucho szepnij, że kochasz, że wrócisz i...idź odważnie. Nie zastanawiaj się
czy dobrze zrobi
łaś oddając mnie do przedszkola - Ty mnie nie oddajesz, Ty mnie rozwijasz. Nie przerażaj się moim płaczem podczas pierwszych dni- w ten sposób chcę Ci powiedzieć,
ż
e będę tęsknił, że Cię kocham... a Ty Mamo, swoją mądrością, rozsądkiem i konsekwencją naucz mnie proszę czekać na Ciebie ze spokojem w moim małym serduszku, o obiecuję,
że za jakiś czas sam będę ciągnął Cię za rękę do moich przedszkolnych przyjaciół... Wszyscy potrzebujemy czasu na odwagę!

 Czego rodzice robić nie powinni:

1. Straszyć dziecko przedszkolem. (Poczekaj no, już pani w przedszkolu nauczy cię porządku!)

2. Posyłać do przedszkola dziecka, które nigdy dotąd nie zastawało bez mamy - taki początek skazany jest z góry na niepowodzenie.

3. Zaglądać po pożegnaniu do sali, by sprawdzić czy dziecko się bawi. 
Jeśli nasza pociecha to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama zajrzała raz, to może jeszcze raz zajrzy.

4. Dzwonić do przedszkola z pytaniem jak sobie radzi nasza pociecha. Zwykle jest tak, że rodzice niepokoją się dużo bardziej niż ich dzieci. Dziecko po 10 - 15 minutach rozgląda się wokoło i zaczyna bawić, za to mama bardzo zdenerwowana dzwoni kilkakrotnie do przedszkola, by się upewnić, jakie jest samopoczucie jej dziecka. 
Każdy telefon to konieczność wyjścia z sali wychowawczyni, a więc dodatkowe zachwianie i tak już mocno nadszarpniętego poczucia bezpieczeństwa.

5. Nie poddawać się! 
Jeśli rodzice wzruszeni łzami bądź zdenerwowani tupaniem swojej latorośli zdecydują się zostawić dziecko jeszcze tylko dzisiaj" w domu, jest to sygnał dla małego inteligenta, aby jeszcze bardziej demonstrować swoje niezadowolenie. Zwykle jest tak, że jedno ustępstwo rodzica sprawia, że wcześniej czy później dziecko postawi na swoim i zostanie w domu na dłużej.