Przedszkole Miejskie nr 29 "Kasztanowa Kraina"
w Gorzowie Wielkopolskim
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonim



Adres e-mail znajomego



 
 

WSZAWICA TO NIE WSTYD
– PO PROSTU TRZEBA DZIAŁAĆ!

 

Wstydliwy i swędzący problem.

wszawica w naszym przedszkolu

Obecnie wszawica dotknąć może każdego, a walka z nią byłaby o wiele skuteczniejsza gdyby wstyd związany z jej posiadaniem, nie zamykał ust rodzicom. Oto kilka faktów:

Drogi przenoszenia zakażenia:

 Wbrew powszechnej opinii czystość i porządek nie dają gwarancji ochrony przed wszawicą, a jej rozpowszechnianiu się sprzyjają duże skupiska ludzkie. Do zakażeń wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni - zabawy lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki. Dzieci często wymieniają między sobą części odzieży, pożyczają sobie grzebienie, szczotki do włosów, kapelusze, czapki, szale, ręczniki, wieszają je razem w szatniach
w czasie zajęć sportowych. Wszy można przenieść stojąc blisko siebie w publicznych środkach lokomocji, wieszając ubranie blisko okrycia osoby zarażonej. Wzrost zachorowań wśród dzieci obserwowany jest wtedy, gdy dzieci zaczynają nosić wierzchnie ubrania - czyli jesienią i zimą. Często ten problem pojawia się po powrocie dzieci z różnych form wypoczynku.

Wskazania działań profilaktycznych dla rodziców i dzieci

         związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,

         posiadanie i używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,

         codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,

         mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeby ( nie rzadziej niż raz w tygodniu),

         wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampon z odżywką ułatwiający rozczesywanie i wyczesywanie włosów,

         systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów oraz częste kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, sanatorium itp.

Podstawą rozpoznania wszawicy jest stwierdzenie pasożytów lub gnid, które mogą przypominać łupież, jednakże w przeciwieństwie do łupieżu nie można ich łatwo zdjąć.

Najczęściej tych zmian należy szukać w okolicy potylicy, skroniowej oraz zausznej.
W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.
W obecnej dobie występujące w sprzedaży środki zwalczające wszawicę są wysoko skuteczne. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinny się poddać wszyscy domownicy.

Zapobieganie

Łatwiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. Należy, zatem zadbać o higienę osobistą wszystkich domowników: częste mycie głowy, włosów, codzienną zmianę bielizny osobistej i częstą zmianę pościeli. Używać wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów. Wobec powyższego apelujemy do rodziców o czujność.  Zgodnie ze stanowiskiem Instytutu Matki i Dziecka, aby nie naruszać godności i intymności ucznia/ dziecka, nie można przeprowadzać kontroli jego czystości w obecności innych.

Składamy Serdecznie podziękowanie wszystkim Osobom, które poprzez przekazanie 1% podatku za rok 2016 przyczyniają się do rozwoju naszego Przedszkola

Dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy kwotę

3316,10 zł.

Od kilku lat dzięki Waszej pomocy i przekazaniu  jednego procenta mogliśmy zakupić dla naszych dzieci różne pomoce dydaktyczne, wyposażenie ogrodu jak również dofinansować remonty sal zabaw.

 W  2017r. dofinansowaliśmy odnowienie podłogi w grupie Krasnale
oraz zakup szafek do szatni.

Państwa szlachetny gest dowodzi, iż nie brakuje wśród nas ludzi potrafiących dostrzec potrzebujących.

Raz jeszcze Dziękując Wszystkim mamy nadzieję, że będziemy mogli liczyć
na Pa
ństwa wsparcie i życzliwość również w przyszłym roku.

Z wyrazami wdzięczności        
wdzi
ęczni Przedszkolacy oraz personel Przedszkola

Zapisz
Zapisz
Zapisz