WSZAWICA TO NIE WSTYD
– PO PROSTU TRZEBA DZIAŁAĆ!

 

Wstydliwy i swędzący problem.

wszawica w naszym przedszkolu

Obecnie wszawica dotknąć może każdego, a walka z nią byłaby o wiele skuteczniejsza gdyby wstyd związany z jej posiadaniem, nie zamykał ust rodzicom. Oto kilka faktów:

Drogi przenoszenia zakażenia:

 Wbrew powszechnej opinii czystość i porządek nie dają gwarancji ochrony przed wszawicą, a jej rozpowszechnianiu się sprzyjają duże skupiska ludzkie. Do zakażeń wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni - zabawy lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki. Dzieci często wymieniają między sobą części odzieży, pożyczają sobie grzebienie, szczotki do włosów, kapelusze, czapki, szale, ręczniki, wieszają je razem w szatniach
w czasie zajęć sportowych. Wszy można przenieść stojąc blisko siebie w publicznych środkach lokomocji, wieszając ubranie blisko okrycia osoby zarażonej. Wzrost zachorowań wśród dzieci obserwowany jest wtedy, gdy dzieci zaczynają nosić wierzchnie ubrania - czyli jesienią i zimą. Często ten problem pojawia się po powrocie dzieci z różnych form wypoczynku.

Wskazania działań profilaktycznych dla rodziców i dzieci

         związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,

         posiadanie i używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,

         codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,

         mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeby ( nie rzadziej niż raz w tygodniu),

         wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampon z odżywką ułatwiający rozczesywanie i wyczesywanie włosów,

         systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów oraz częste kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, sanatorium itp.

Podstawą rozpoznania wszawicy jest stwierdzenie pasożytów lub gnid, które mogą przypominać łupież, jednakże w przeciwieństwie do łupieżu nie można ich łatwo zdjąć.

Najczęściej tych zmian należy szukać w okolicy potylicy, skroniowej oraz zausznej.
W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.
W obecnej dobie występujące w sprzedaży środki zwalczające wszawicę są wysoko skuteczne. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinny się poddać wszyscy domownicy.

Zapobieganie

Łatwiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. Należy, zatem zadbać o higienę osobistą wszystkich domowników: częste mycie głowy, włosów, codzienną zmianę bielizny osobistej i częstą zmianę pościeli. Używać wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów. Wobec powyższego apelujemy do rodziców o czujność.  Zgodnie ze stanowiskiem Instytutu Matki i Dziecka, aby nie naruszać godności i intymności ucznia/ dziecka, nie można przeprowadzać kontroli jego czystości w obecności innych.

Załączniki:

Adresy innych stron zawarte w tekście: